Темата за тазгодишното отбелязване на Международния ден на биологичното разнообразие – 22 май 2022 г. е „ИЗГРАЖДАНЕ НА ОБЩО БЪДЕЩЕ НА ПЛАНЕТАТА ЗА ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА”.
На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване.
Международният ден на биологичното разнообразие (IDB) е обявен, за да се повиши обществената осведоменост, ангажираност и подкрепа.
През декември 2000 г. за Международен ден на биологичното разнообразие се обявява 22 май. Това е денят, на който през 1992 г. ООН приема текста на Конвенцията за биологичното разнообразие (CBD). България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16 юли 1996 г. е равноправен член. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.
Темата за 2022 г. „Изграждане на общо бъдеще на планетата за всички живи същества” подчертава, че биологичното разнообразие е основата, върху която можем по-добре да надграждаме. Темата е избрана от Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, за да повиши осведомеността и разбирането за проблемите, свързани с него. Изборът на тема ориентирана към действие, вписващо се в контекста на Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите, което подчертава, че биоразнообразието е отговора на някои от основните предизвикателства към постигане на устойчиво развитие. Темата представя посланието, че опазването на биоразнообразието, от прилагането на интегрирани екосистемни подходи и базирани на природата решения, до политиките за климата, здравето, сигурността на храните/водите и устойчивия поминък представляват основата, върху която можем да надграждаме успешно.
Темата се основава на инерцията, генерирана през 2020 и 2021 г. в подкрепа на новата „Глобалната рамка за биологичното разнообразие за периода след 2020 г.“, която предстои да бъде приета в рамките на втората част на 15-тата Конференция на Страните по Конвенцията за биологичното разнообразие, която следва да се проведе по-късно тази година в гр. Кунмин, Китай. Глобалната рамка ще предостави амбициозен план за постигането на преобразуваща промяна в отношението на обществото към биологичното разнообразие, така че до 2050 г. да бъде постигната споделената визия за живот в хармония с природата, където биологичното разнообразие е оценено, съхранено, възстановено и използвано разумно, осигуряващо екосистемни ползи, поддържащо здрава планета и носещо основни ползи за цялото човечество.
Отбелязването на Международния ден на биологичното разнообразие по темата на 2022 г. дава възможност да се повиши осведомеността и да се засилят действията към важния принос на съвместната работа на всички нива за изграждане на бъдеще за живот в хармония с природата.