1

Контакти

5002 Велико Търново
ул. "Никола Габровски” № 68
Телефон: 062/ 62 03 58
Факс: 062/ 623-784

Работно време
от понеделник до петък: 08:30-17:30 ч.

Карта с местопложението ни

Банкови сметки

Банкова сметка за такси по ПМС 136, санкции и нак. постановления

IBAN: BG51UNCR75273140045301
BIC код: UNCRBGSF
в банка "Уникредит Булбанк" -
Велико Търново

face to people
reach2018

Важни съобщения

Важна информация за физически и юридически лица, задължени да представят годишни отчети по чл.31, чл.32, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (Наредба №1):

С цел осигуряване спазването на изискванията на чл.39а, ал.1 и 2 от Наредба №1, Ви информираме, че от 01.01.2024г. е пусната в експлоатация Информационна система за събиране и обработване на данни за флуорсъдържащите парникови газове. В тази връзка моля в най-кратък срок да предприемете действия по регистрация в информационната система, която e достъпна на адрес: https://fpg.eea.government.bg

Обръщаме внимание, че регистрацията в системата става единствено чрез квалифициран електронен подпис (КЕП), издаден от квалифициран доставчик на квалифицирани удостоверителни услуги. На посочения по-горе адрес е налично и Ръководство за задълженото лице, което може да използвате при регистрирането и подаването на отчети в информационната система. Срокът за подаване на отчетите за периода от 01.01.2023 до 31.12.2023 година е 31.03.2024г.

При проблеми, свързани с работата на системата, можете да пишете на следните електронни адреси: r.andonov@eea.government.bg , m.kaneva@eea.government.bg и kadastre@eea.government.bg или да се обадите на телефон 02/940 64 12.

На 24.02.2023г. влязоха в сила изменения и допълнения на Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (наредбата), с които се осигурява техническа възможност за изпълнение на задължението на физически лица и юридически лица за подаване на годишни отчети, съгласно чл.31, чл.32, ал.1, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от наредбата.

Към настоящия момент е налице обективна невъзможност да се изпълни срокът, заложен в разпоредбите, които уреждат създаването на информационната система по чл.17г, ал.1 от ЗЧАВ, чрез която ще се подават годишни отчети от посочените лица, съгласно чл.39, чл.39а, чл.39в и чл.39г, което налага уреждането на материята до създаването на информационната система и нейното технологично функциониране.

До осигуряване прилагането на изискванията за подаване на отчетите по електронен път посредством информационната система, отчетите ще продължат да се представят както и досега – на електронен носител (диск, флаш памет) на регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), в срока по чл.39а, ал.2 от наредбата. Срокът за подаване на отчетите за периода от 01.01.2022 до 31.12.2022 година е 31.03.2023г.

Задължението е към всички лица, които внасят, пускат на пазара, рециклират, регенерират, унищожават, извличат и използват озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и лицата, които експлоатират хладилно, климатично и термопомпено оборудване, и оборудване съдържащо разтворители на базата на такива вещества.
Годишните отчети и информацията, които се отнасят за 2021 година, следва да бъдат попълнени и изпратени на хартиен и електронен вариант ( CD или електронна поща – dikovav@riosvt.org) в РИОСВ – Велико Търново до 15 февруари 2022 година.

Операторите на инсталации, които съдържат озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ) изготвят и представят информация съгласно Приложение № 9.

Продължи четенето -> 15 февруари 2022 г. е крайния срок за предоставяне в РИОСВ – Велико Търново на годишни отчети и информация за озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ) за 2021 г.

Задължението е към всички лица, които внасят, пускат на пазара, рециклират, регенерират, унищожават, извличат и използват озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и лицата, които експлоатират хладилно, климатично и термопомпено оборудване, и оборудване съдържащо разтворители на базата на такива вещества.
Годишните отчети и информацията, които се отнасят за 2020 година, следва да бъдат попълнени и изпратени на хартиен и електронен вариант ( CD или електронна поща – dikovav@riosvt.org) в РИОСВ – Велико Търново до 15 февруари 2021 година.

Операторите на инсталации, които съдържат озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ) изготвят и представят информация съгласно Приложение № 9.

Продължи четенето -> 15 февруари 2021 г. е крайния срок за предоставяне в РИОСВ – Велико Търново на годишни отчети и информация за озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ) за 2020 г.

Наредба №7/21.10.2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации,(ДВ бр. 96/2003г) регламентира следните задължения към операторите на инсталации, попадащи в обхвата на горецитираната наредба:

Операторите на инсталации, включително и тези с издадено комплексно разрешително, извършващи дейности с употреба на разтворители от категориите съгласно приложение № 1, при които няма превишаване на установените за тях долни прагови стойности за консумация на разтворител (ПСКР), съгласно приложение № 2 изготвят и декларират ежегодно пред РИОСВ в срок до 31 март на текущата година информация за консумацията на разтворители и количеството вложени разтворители за предходната година съгласно т. 3.1 на приложение № 8, както и информация за оператора (наименование и ЕИК за юридическите лица, име и ЕГН за физическите лица, за чуждестранните лица – документ, издаден в съответствие с националното им законодателство, удостоверяващ правния статус на заявителя, телефон, факс, електронен адрес, седалище и адрес на управление), населено място и адрес на инсталацията, дата на въвеждане в експлоатация на инсталацията, рискови фрази и/или предупрежденията за опасност на използваните разтворители.

Операторите на инсталации, включително и тези с издадено комплексно разрешително, извършващи дейности с употреба на разтворители от категориите съгласно приложение № 1, при които има превишаване на установените за тях долни ПСКР посочени в Приложение № 2 към наредбата за всяка конкретна дейност, изготвят и представят в РИОСВ в срок до 31 март на текущата година, план за управление на разтворителите (ПУР). Същият се изготвя съгласно Приложение №8 към чл.20, ал.1 от горецитираната наредба.

В помощ на операторите са утвърдени със Заповед №РД-31/20.01.2016г. на Министъра на околната среда и водите, секторни ръководства за прилагане изискванията на Наредба №7 от 21.10.2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации, за съответните категории дейности. Всички секторни ръководства се намират на интернет страницата на ИАОС: http://eea.government.bg/los-raztvoriteli/S_rakovodstva.jsp

 

Наредбата за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и автопературни продукти (Наредбата) регламентира следните задължения:

Операторите, които пускат на пазара или използват продукти от категориите: „Бои и лакове” и/или „Авторепаратурни продукти“ съгласно изискванията на чл. 3, ал. 2, чл. 7 и чл. 9 от Наредбата, най-късно до 31 март на текущата година представят информация в РИОСВ за количествата продукти за нанасяне на покрития, пуснати на пазара или употребени през предходната година, съгласно Приложение № 3 и Приложение № 6 от горецитираната наредба.

 

Информацията във връзка с горецитираните изисквания следва да бъде представяна в РИОСВ – Велико Търново в хартиен и електронен вариант (CD или електронна поща).

От 01.01.2020 г. хладилно оборудване с количество флуоровъглеводороди (HFC) за зареждане от 40 тона CO2 еквивалент или повече няма да може вече да бъде сервизно обслужвано или поддържано със свежи HFC с потенциал на глобално затопляне от 2 500 или повече, съгласно разпоредбите чл.13, §3, ал.1 от Регламент (ЕС) № 517/2014.
Това означава, че най-масово разпространените хладилни инсталации, работещи с фреон R404A, със заряд от 10 кг или повече, следва да бъдат сервизно обслужвани или поддържани с рециклиран или регенериран R404A. Същото важи за хладилни инсталации, заредени с 10 кг или повече фреон R507A.

Продължи четенето -> Забрана за сервизно обслужване и поддръжка на хладилно оборудване заредено с някои флуорсъдържащи парникови газове

Задължението е към всички лица, които внасят, пускат на пазара, рециклират, регенерират, унищожават, извличат и използват озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и лицата, които експлоатират хладилно, климатично и термопомпено оборудване, и оборудване съдържащо разтворители на базата на такива вещества.
Годишните отчети и информацията, които се отнасят за 2019 година, следва да бъдат попълнени и изпратени на хартиен и електронен вариант ( CD или електронна поща – dikovav@riosvt.org ) в РИОСВ – Велико Търново до 15 февруари 2020 година.
Продължи четенето -> 15 февруари 2020 г. е крайния срок за предоставяне в РИОСВ – Велико Търново на годишни отчети и информация за озоноразрушаващи вещества (ОРВ) и флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), за 2019 година.

От 31.07.2018 г. влезе сила Наредба за ограничаване на емисиите на определени замърсители, изпускани в атмосферата от средни горивни инсталации. Разпоредбите на наредбата се прилагат за средни горивни инсталации (СГИ), на които номиналната входяща топлинна мощност е равна или по-голяма от 1 MW и по-малка от 50 MW независимо от вида на използваното гориво. Тези инсталации се регистрират по реда на чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), с изключение на инсталациите, за които е издадено комплексно разрешително (КР) по реда на глава седма от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Регистърът по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух е достъпен за регистрация от 20 ноември 2018 г.

Операторът на нова СГИ не може да я експлоатира, преди да е регистрирана в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух.

„Нова горивна инсталация“ е горивна инсталация, за която е започнало производство по одобряване на инвестиционен проект или за която възложителят е подал пред компетентния орган заявление за въвеждане на обекта в експлоатация след 20 декември 2018 г. За започнато производство по одобряване на инвестиционен проект се счита датата на внасянето на инвестиционния проект за одобряване от компетентния орган.

Операторът на съществуваща СГИ с номинална входяща мощност, по-голяма от 5 MW, е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух до 1 януари 2024 г.

Операторът на съществуваща СГИ с номинална входяща мощност, по-малка или равна на 5 MW, е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух до 1 януари 2029 г.

„Съществуваща горивна инсталация“ е горивна инсталация, въведена в експлоатация преди 20 декември 2018 г. или която има действащо разрешение за строеж или одобрен инвестиционен проект, който не е изгубил правното си действие или за който е започнало производство по одобряване на инвестиционен проект преди 19 декември 2017 г., при условие че инсталацията ще бъде въведена в експлоатация не по-късно от 20 декември 2018 г.

За да бъде извършена регистрация е необходимо операторът на съответната инсталация да подаде до Директора на РИОСВ – Велико Търново Заявление по образец, което да съдържа като приложения съответните документи и документ за платена такса за регистрация, с основание: съгласно чл. 17б, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите за вписване в регистъра по чл. 9г, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух. Таксата е в размер на 190 лева.

При настъпила промяна в обстоятелствата на такава инсталация е необходимо да бъде подадено до Директора на РИОСВ – Велико Търново Заявление за промяна по образец, което да съдържа като приложения съответните документи и документ за платена такса за вписване на промяна, с основание: съгласно чл. 17б, ал. 2 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите за вписване на промяна по чл. 9г, ал. 13 от Закона за чистотата на атмосферния въздух. Таксата е в размер на 70 лева.

Сметката за превеждане на таксите е цитирана по-долу:

Банкова сметка:

IBAN: BG 51 UNCR 75273140045301

BIC: UNCRBGSF

УНИКРЕДИТ  БУЛБАНК  ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Основание ТТ в МОСВ, ПМС 136/13.05.2011г.

Вносител: Физическо и юридическо лице, на което се предоставя услугата

 

Лице, което не изпълнява изискванията на наредбата, се наказва съгласно разпоредбите на чл. 34о от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ).

Информацията в регистъра се поддържа и актуализира от съответната РИОСВ, а достъпът до нея се осигурява чрез интернет страницата на ИАОС на следния линк: http://pdbase.government.bg/sgi/RegisterSGI.html

Language:

  • Български
  • English
Работа при нас

Зелен телефон

062/ 62 03 58
за подаване на сигнали за замърсяване
на околната среда (денонощно)

Предприети действия

Инф. система INCOLAB

Сигнали за корупция

Телефон:
062/ 64 68 27

Червена книга на РБ 2015