През януари 2023 г. от експертите на РИОСВ – Велико Търново са извършени 50 проверки на 47 обекта на територията на Великотърновска и Габровска области. От тях 27 са планирани проверки и 23 извънредни. В рамките на осъществения контрол са издадени 10 предписания.
През периода са съставени 6 (шест) акта за установени административни нарушения. По Закона за чистотата на атмосферния въздух е съставен акт на дружество, което в качеството си на оператор на климатично оборудване, не поддържа досие на климатичното оборудване, съгласно нормативните изисквания, тъй като не въвежда актуална и коректна информация в досието, както и не спазва изискванията за съхраняване на документацията. Съставен е акт на юридическо лице за нарушение на Закона за водите – за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително. Съставени са два акта по Закона за управление на отпадъците – за извършване на дейности с отпадъци без разрешение и за транспортиране на отпадъци без издаден регистрационен документ. Съставени са два акта за нарушение на Закона за биологичното разнообразие – за разораване на поземлени имоти в землището на с. Крушето, общ. Горна Оряховица и за изгребни и товарни дейности от река Елийска в землището на Полски Тръмбеш, които съставляват нарушения на забраните, въведени със заповедта за обявяване на защитена зона BG0000610 „Река Янтра” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна и неизпълнение на наложени принудителни административни мерки от директора на РИОСВ – Велико Търново.
Издадени са две наказателни постановления на обща стойност 400 лв. Сключено е едно споразумение по ЗАНН, между наказващия орган и нарушителя, на стойност 3 500 лв.
Наложена е еднократна санкция на дружество от гр. Горна Оряховица в размер на 20714,90 лв. за неспазване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО), определени в условие на комплексното разрешително. Наложени са две текущи месечни санкции на дружества от Лясковец и Габрово за превишаване на нормата за допустими емисии на въглероден оксид, определена в Приложение №7 към чл. 21, ал. 1 от Наредба №1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата.
Общо събраните суми по наложени санкции в предишни периоди са 22531,62 лв. От получените суми 18025,31 лв. са разпределени и преведени на съответните общини, на чиято територия се намират санкционираните обекти. Общините, получили най-големи приходи от наложени санкции, са Община Горна Оряховица (13899,59 лв.), Община Свищов (1 600 лв.) и Община Велико Търново (1 600 лв.).
Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност
Основните акценти в контролната дейност на РИОСВ през отчетния период са:
- Проверки по сигнали и жалби;
- Проверки за съставяне на констативни протоколи по реда на чл. 69 от ЗООС;
- Планови проверки по фактор „отпадъци“.
Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда и обществеността от осъществената контролна дейност
Извършено е почистване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци на пътна отбивка с чешма на кръстовището на републикански пътища III-504 Самоводене – Ресен – Алеково и III-3031 Павликени – Хотница – Самоводене. Почистването е извършено от Областно пътно управление – Велико Търново след сигнал, подаден до РИОСВ.
През месеца са извършени пет проверки по сигнали на граждани за замърсяване на въздуха, задушлива миризма и дим.
Получени са сигнали за замърсяване на въздуха в индустриалната зона на гр. Габрово от ТЕЦ Габрово. На територията на „Топлофикация – Габрово“ ЕАД се експлоатират два котела – единият с гориво въглища, другият – с гориво биомаса. При проверката на място на 03.01.2023 г. е установено, че и двата котела не работят. Котелът на въглища е работил от 23.12.2022 г. до 03.01.2023 г. Спрян е за почистване, поради получени полипи по конвективната част на котела. Ще бъде въведен в нормален експлоатационен режим до края на работния ден. Котелът на биомаса не работи, поради пробив в изолацията на котела. В момента на проверката повредата се отстранява. Дружеството преценява кое от двете съоръжения да използва, в зависимост от техническото им състояние, налични горива, консумацията от абонатите, температурата на въздуха. При обхода на площадката не е установено наличие на отпадъци и изгаряне на отпадъци в горивните инсталации.
В периода 03-12.01.2023 г. са получени сигнали за пушеци и миризми в кв. „Чолаковци“ и индустриална зона (ул. „Магистрална“) на гр. Велико Търново. Проверени са три обекта:
– пункт за изкупуване на вторични суровини в кв. „Чолаковци“, който извършва горене на растителни отпадъци на открито. Горенето е преустановено незабавно;
– цех за производство на мебели в кв. „Чолаковци“ – установено е, че производственото хале се отоплява на дърва. Дървата, предназначени за огрев, са с висока влажност и при запалване на котела, генерират голямо количество дим. Не е установено изгаряне на изрезки от ПДЧ;
– дружество за електрически инсталации и монтаж на ул. „Магистрална“, което използва два газови котела, котел и печка на твърдо гориво – при проверката е установено, че се експлоатират само газовите котли, чиято мощност е под 500kW и не подлежи на контрол от страна на инспекцията. Не е констатирано изгаряне на гуми и отпадъци в обекта, задимяване и наличие на специфична миризма в района.
Проверен е и обект в Горна Оряховица по сигнал за черен дим и задушлива миризма. Дружеството използва два котела на твърдо гориво. Тяхната обща мощност е под 500kW, поради което не подлежи на контрол от страна на инспекцията. Не е констатирано изгаряне на отпадъци в котлите, черен дим и наличие на специфична миризма в района.
През месеца е постъпил един сигнал от гражданин за птица в безпомощно състояние – Малък ястреб с травма на едното крило в Горна Оряховица. Птицата е изпратена за лечение и последващи грижи в Спасителния център за диви животни в гр. Стара Загора.