През месец юли 2024 г. от експертите на РИОСВ – Велико Търново са извършени 88 проверки на 82 обекта на територията на Великотърновска и Габровска области. От тях 52 са планирани проверки и 36 извънредни. В рамките на осъществения контрол са издадени 12 предписания.
През периода няма съставени актове. Не са издавани и наказателни постановления. Сключени са три споразумения по Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган и нарушителя, на стойност 4 900 лв.
Наложена е една текуща месечна санкция на дружество от гр. Лясковец в размер на 133,18 лв./месец, считано от 03.06.2024 г. до преустановяване на нарушението за превишаване на нормата на допустима емисия въглероден окис, определена в приложение № 7 към чл. 21 от Наредба №1 за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии.
Общо събраните суми по наложени санкции в предишни периоди са 4 490,32 лв. От получените суми 3 592,26 лв. са разпределени и преведени на съответните общини, на чиято територия се намират санкционираните обекти. Общините, получили най-големи приходи от наложени санкции, са Община Свищов (1 600 лв.), Община Велико Търново (1 600 лв.) и Община Лясковец (307,84 лв.).
Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда и обществеността от осъществената контролна дейност
През месеца са почистени нерегламентирани сметища в землищата на селата Душево и Дамяново (общ. Севлиево), Палици, Давери и Константин (общ. Елена), Асеново, Благоево и Царски извор (общ. Стражица), Лесичарка (общ. Габрово), Драганово и Крушето (общ. Горна Оряховица) и град Сухиндол.
През отчетния период са постъпили 15 сигнала за птици в безпомощно състояние. 14 от тях са за екземпляри от вида Бял щъркел, паднали от гнездото или със счупени крила/крака. Птиците са транспортирани до Спасителния център за диви животни в гр. Стара Загора за лечение и последващи грижи. Бебе сова, паднала от гнездото в землището на с. Драгановци, община Габрово, също е изпратена до Спасителния център.
Все още се извършват проверки и се изясняват обстоятелствата по сигнали за умряла риба в река Липа в землището на село Гъбене, общ. Габрово и пресъхване на река Негованка в землището на село Ресен, общ. Велико Търново.
Извършен е обход на района, при който е установено, че при моста на реката в с. Гъбене, след кравефермата има 1 бр. умряла риба. Визуално водата е чиста, без мирис и без видими отложения по бреговете и дъното на реката. Водата в реката след сградите на кравефермата е с нормална проводимост, дъното е чисто. Няма отлагания и други замърсявания, характерни за дейността на кравефермата. На левия бряг по течението на реката се наблюдава вливане на поток води със сивкаво-кафяв цвят, с постоянен слаб дебит. Не се констатира мирис и умряла риба, както и заустващи съоръжения. От р. Липа, преди и след потока, са измерени основните показатели, характеризиращи качеството на водата – рН, температура, електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород. Взети са проби за анализ в лабораторни условия.
По сигнала за пресъхване на река Негованка и измиране на рибата е извършена съвместна проверка с представители на ОДБХ – гр. Велико Търново и Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен в рамките на три поредни дни – 16, 17 и 18 юли 2024 г. От извършените огледи може да се направят следните заключения: причината за осушаване на коритото на р. Негованка при с. Ресен е осъществявано нерегламентирано водовземане с цел поливане на масив от около 1400 дка с налични монтирани хидранти. Водовземането е осъществено непосредствено над урбанизираната територия на с. Ресен и е довело до описаното състоянието на реката. За изясняване на фактите по констатациите, е изискана информация от Община Велико Търново, РДНСК – Велико Търново и БДДР – Плевен в рамките на техните компетенции за преминати процедури по промяна на параметрите на инвестиционните предложения. Предстоят нови проверки.