Днес експерти на РИОСВ – Велико Търново извършиха проверка на място след подаден сигнал за умряла риба в участъка на р. Росица под „Идеал Стандарт Видима“ АД – Завод за санитарна керамика, гр. Севлиево. При проверката се установи наличие на единични екземпляри измряла риба с различни размери. Реката в участъка е маловодна със застойни участъци.
От представител на Регионална лаборатория – Велико Търново към ИАОС на място са измерени следните показатели: рН, разтворен кислород, наситеност с кислород, температура, електропроводимост. Пробите са анализирани в два пункта – на р. Росица преди площадката на „Идеал Стандарт Видима“ АД, и след площадката на завода, до моста на главен път София – Варна. Получените резултати са в рамките на нормалните стойности и не показват химическо замърсяване на реката в обследваните пунктове.
Извършена е проверка и на двете зауствания от площадката на Завода за санитарна керамика в Севлиево като източник на отпадъчни води в участъка. Взети са за анализ две водни проби от представител на Регионална лаборатория – Велико Търново към ИАОС от изходната тръба на Локалната пречиствателна станция за производствени води и от Локалната пречиствателна станция за битови отпадъчни води на Завода за санитарна керамика. Пробите ще бъдат изследвани по показателите, поставени в комплексното разрешително на инсталацията, като резултатите от тях се очакват да бъдат готови след около 7 дни. При констатиране на превишения на индивидуалните емисионни ограничения от РИОСВ ще бъдат предприети определените в законодателството административно наказателни мерки.
По данни на представител на община Севлиево вечерта на 25.08.2020 г. в Севлиево е паднал за кратко проливен дъжд. Тъй като канализацията на града е смесена – битова и дъждовна, е възможно да е постъпило залпово голямо количество битова вода и утайки през дъждопреливните шахти на канализационната система, което може да причини изчерпване на кислорода в реката за определен период от време.
Причината за измирането на рибата (липса на кислород, отравяне или въздействие с ток) може да се определи след изследване на проба от нея, което е в компетенциите на ИАРА.